Dizains

7 IETEIKUMI, KĀ INTERJERĀ IZMANTOT 2020. GADA KRĀSU - ZILO

Pasaules vadošā krāsu uzņēmuma “Panteone” nosauktā 2020.gada krāsa ir “klasiski zilā”. Kā raksturo "Pantone" pārstāvji, šī krāsa (Pantone 19-4052) ir eleganta savā vienkāršībā, turklāt tā rada miera sajūtu. "Mēs dzīvojam laikā, kas pieprasa uzticību un ticību. Tieši šāda veida pārliecību un pastāvību pauž "Pantone 19-4052 Classic Blue", kura ir spēcīga un uzticama, turklāt mēs vienmēr uz šo krāsu varam paļauties," uzsvērusi "Pantone" krāsu institūta direktore Letrisa Eisemane.

Zilā krāsa interjera dizaineriem vienmēr ir bijusi iecienīta krāsa, un tas ir pamatota iemesla dēļ. Tā ir pietiekami universāla, lai būtu iederīga gandrīz jebkurā telpā, bet toņu iespēju diapazons - neatkarīgi no tā, vai tas ir miglaini pelēks vai koraļļu zilais - ir teju bezgalīgs. Izmantojot krāsu, kuras gamma sniedzas no gaišas un siltas līdz pat vēsai, dziļai un svelmīgai, var tikt apmierinātas gandrīz visu interjeru dizaina vajadzības.

No visām krāsām zilā visbiežāk tiek saistīta ar skaistumu. Tai aiz muguras stāv bagātīga vēsture. Senajā Ēģiptē piramīdas iekšpusē tika izkrāsotas zilas. Senajā Ēģiptē dievus un valdniekus tēloja ar zilām bārdām, hinduismā Šivu un Krišnu attēlo zilus vai zilganbaltus. Viduslaikos cilvēki, kuri staigāja zilajā, varēja paredzēt nākotni. Zilā krāsa karogā simbolizē brīvību, apvienošanos un piederību. Mītos zilā krāsa ir mistikas krāsa. Austrumos vēl šodien zila krāsa sargā no ļaunas acs. No psiholoģiskā viedokļa zilā krāsa asociējas ar mieru un labsajūtu. Zilā krāsa uz cilvēku iedarbojas nomierinoši, mazina spriedzi un nogurumu. Bieži vien zilā krāsa simbolizē sievišķību.

Zilā krāsa ir vispopulārākā no auksto toņu gammas. Tā asociējas ar jūru, tāpēc veicina mieru un dziļu miegu naktī. Galvenie ir divi zilie toņi. Gaiši zilais – debess krāsa, romantika, tā nomierina, taču, uz to skatoties, nevar koncentrēties. Tā ir mierīgas emocionalitātes krāsa. Gaiši zilā krāsa dod iespēju sagraut visas krāsas, vizuāli paplašināt telpu. Tumši zilajai krāsai ir daudz spēcīgāka ietekme uz cilvēku. Tā simbolizē apziņu, dziļumu, cilvēka iekšējo pasauli. Raisa fizioloģisku mieru un labsajūtu. Šo krāsu ļoti ciena japāņi un ķīnieši.

Zilā līdzsvarošana ar siltajiem un zelta toņiem

Zilā krāsa ir noslēpumaina.  Tās klātbūtne interjeru vienmēr padara izsmalcinātu un bagātīgu. Taču tās “aukstuma” dēļ, šī krāsa interjerā lietojama nepārspīlēti. Dizaineri to līdzsvaro ar siltiem toņiem: sarkanais piešķir interjeram izteiksmību, dzeltenais – svaigumu, persiku krāsa – eleganci, un, kā bez zelta, kas tiek asociēts ar cēlumu un luksusu? Pirmajā brīdī zelta un zilās krāsas apvienojums var šķist neparasts, bet, izmantojot pareizos toņus, tas var būt efektīvs un arī harmonisks.

Zili dekori 

Lai nebūtu mājā jāveic kapitālais remonts, var iesākumā ļauties mazākām pārvērtībām, zilo krāsu ienesot telpās ar dažādu dekoru vai tekstiliju palīdzību. Tie var būt trauki, vāzes,  sveces, spilveni, aizkari, paklājs, kāda glezna, vai kāds cits dekors.

Trauki 

Gan gatavošanas, gan servēšanas trauki dod lielu brīvību zilā toņa ieviešanai mājoklī, variējot no piesātinātiem viena toņa elementiem līdz neitrāliem objektiem ar nelielu šī toņa akcentu.

Zilā krāsa virtuvē apetītes mazināšanai

Pastāv uzskats, ka zilā krāsa virtuves interjerā samazina apetīti! Ja gribat samazināt svaru, varat pamēģināt šā pieņēmuma pamatotību.  Zilā krāsa  rada tikai tīrības un kārtības noskaņu, taču vienlaikus piekāpjas  mājīgumam.  Ja nav vēlme visā virtuvē ienest zilo krāsu, tad var izlīdzēties tikai ar kādiem akcentiem, piemēram, iegādāties cepeškrāsni vai kaut vai tējkannu zilā krāsā.

Guļamistaba kā miera oāze

Zilā krāsa guļamistabā būs iederīga, ja vēlamies atpūsties un paslēpties no sabiedrības trokšņiem un steidzīgā ritma. Tā nav piemērota guļamistabai tad, ja ir vēlme radīt erotisku noskaņojumu.

Zilā krāsa dzīvojamā zonā

Zilā krāsa psiholoģiski rada labu atmosfēru darbam – nomierina, atslābina nervus un veicina koncentrēšanās spēju. Zila viesistaba izskatās ļoti tīra un gaiša, tomēr bez košiem, siltas krāsas aksesuāriem tā var atgādināt mums visiem bērnībā tik iemīļoto un nedaudz baiso pasaku par sniega karalieni, kura nolaupīja Kaju un ieslodzīja savā aukstajā pilī, tāpēc lietojiet iepriekš rakstā minētos krāsu kombinēšanas trikus.

Zilas plaknes sienu apdarē

Veikalos ir ļoti plašs piedāvājums sienu apdarei. Katrai telpai var izvēlēties piemērotāko, piemēram, vannasistabā glītas būs zilas flīzes, bet dzīvojamā istabā vai guļamistabā vienu sienu var atstāt kā akcenta sienu, kura būs nokrāsota aktuālajā krāsā.

Zila mājas fasāde

Un visbeidzot, lūk risinājums drosmīgākiem māju īpašniekiem! Kāpēc gan mājas fasādi nenokrāsot šajā karaliskajā krāsā.