Dizains

Christmas Art

«Esmu izvēlējusies, manuprāt, vienus no spilgtākajiem jaunajiem latviešu māksliniekiem,» teic Katrīna Jaunupe.


Fonda «Mākslai vajag telpu» vadītājas Katrīnas Jaunupes dzīve jau sen rit zem ceļazvaigznes, ko sauc par mākslu. Mācības Latvijas Universitātē devušas viņai zināšanas politoloģijā un maģistra grādu vēsturē un mākslas vēsturē, bet mācības Latvijas Mākslas akadēmijā – kuratores amatu. Kopš fonda «Mākslai vajag telpu» dibināšanas 2014. gadā viņa organizē visu tā daudzpusīgo darbību. Katrīna arī bijusi izstāžu cikla «LMA100», fotoprojekta «Atstatuvums» un daudzu citu projektu kuratore, kuri saistīti ar dažādiem mākslas veidiem. LIFE Ziemassvētku numuram Katrīna izraudzījusies jauno latviešu mākslinieku darbus, kas varētu būt lieliska dāvana tuviniekiem, radiem un pašiem sev.


«Lai gan izvēlētie profesionāļi šajā jomā darbojas salīdzinoši nesen, tas nenozīmē, ka viņiem trūktu pieredzes un atzinības. Tieši pretēji – izvēle kritusi uz tiem autoriem, kas bijuši ārkārtīgi produktīvi un tendēti uz izaugsmi savas karjeras sākumā, tas man kā kuratorei un fonda vadītājai ir ārkārtīgi svarīgi.

Tieši šādu mākslinieku darbus vēlos iegādāties un rotāt ar tiem savu telpu. Māksla pati par sevi nevar būt tikai finansiāla investīcija, jo katrs mākslas darbs simbolizē kaut ko vairāk: mākslinieka individuālās spējas un raksturu, un to es ļoti novērtēju. Mākslu redzu kā ilgtermiņa investīciju, jo zinu, ka šie skaistie darbi būs vērtīgi arī manu bērnu vecumdienās. Mākslas ieguldījumu vērtība ir salīdzinoši stabila un neseko akciju tirgus izmaiņām. Bet vissvarīgāk ir tas, ka katra mākslas kolekcija ir personīgās gaumes, identitātes un interešu apliecinājums. Arī cilvēcisko attiecību apliecinājums, jo, kā jau minēju, investēju tajos māksliniekos, kurus no sirds cienu kā cilvēkus.

Ir daudz iemeslu, kādēļ vēlos dzīvot ar mākslu sev apkārt, – tā ir horizonta un telpas paplašināšana, domājot arī par mentālās un emocionālās telpas, arī iztēles paplašināšanu. Man ir ļoti svarīgi, lai maniem bērniem, tāpat kā bērnībā man pašai, māksla būtu klātesoša ikdienā. Māksla ir lielisks veids, kā uzsākt sarunu ar bērniem par ētiku, estētiku, vērtībām, ķermeni un tabu tēmām sabiedrībā.

Māksla ir vizuālā komunikācija. Mākslas darbs var kalpot kā estētisks baudījums un telpas papildinājums. Mēs ar vīru veidojam savu kolekciju ļoti lēnām un rūpīgi. Šobrīd izvēlamies darbus, ar kuriem mums ir tieša saikne vai kuri ļoti tieši mūs ir uzrunājuši. Mūsu mazā mākslas kolekcija atspoguļo mūsu redzējumu un pasaules uztveri. Reizēm ir interesanti pavērot, kā tā attīstās un kurp virzās. Tā savā ziņā ir kā dienasgrāmata un personīga laikmeta liecība. Katram darbam ir savs stāsts, kas izceļ to, kas mums tajā brīdī bijis svarīgs. Protams, var manīt arī to, kas, mūsuprāt, attiecīgajā brīdī bijis aktuāls Latvijas kultūras telpā.

Mākslas darbs vienmēr būs īpaša un unikāla dāvana. Tā ir ilglaicīga vērtība, kas veido stāstu. Jā, var teikt, ka laba māksla ir arī laba investīcija. Taču svarīgākais ir tas, ka ieguvums no tās ir tikpat nenovērtējams kā labas attiecības, kopīgi piedzīvotas sajūtas vai mīlestība.»

Foto: Ansis Starks, R. Vidzidskis