Dizains

PUSDIENU CEĻOJUMS UZ PROVANSU

Ja šobrīd valstu fiziskās robežas daudzviet vēl slēgtas, tad pastāv lieliska iespēja ceļot pusdienu vai vakariņu laikā. To var panākt, izvēloties jaunāko kolekciju traukus ar augļu vai ziedu motīviem, kas aktuāli šajā vasaras sezonā. Spilgtie citroni dāvās saules siltumu, kā arī vitamīnu devu un prieka pilnus brīžus. Dekoratīvās plāksnes pie sienām paspilgtina provansas stilu, tāpat kā korķa koka paliktņi uz galda. Spilgta aktualitāte šajā sezonā ir pīti svečturi (ja ar degošām svecēm tajos, ir jāievēro piesardzība), glāžu un salvešu turētāji, kā arī groziņi un citi galda priekšmeti.

Ar Franciju un it īpaši Provansu asociē ziedošus klājumus, vīnogulājus, lavandu laukus, citrusu plantācijas, pakalnus, gleznainas ainavas, bet to visu var transformēt arī interjerā, atliek vien izmantot bagātīgo fantāziju.

Provansas stils ieguvis Francijas dienvidaustrumu reģiona nosaukumu, kur tas sāka savu vēsturi. Francijas buržuāzijas pārstāvji 17. gadsimtā arvien biežāk sāka būvēt savas mājas provincēs. Mēģinot izrauties no pilsētas burzmas un stingrās klasikas, cilvēki, kurus iedvesmoja lauku dzīves svaigums un gleznainās apkārtējās ainavas, savas mājas sāka dekorēt vienkārši, bet ar raksturīgu franču eleganci. Vecās pasaules vienkāršība, dabiskums, šarms - tas viss atspoguļojas Provansas stila atmosfērā. Provansas stils strauji kļuva populārs 19.gadsimtā, īpaši bohēmistu - mākslinieku un rakstnieku vidū, tā ātri izplatoties visā Eiropā. Mūsdienās Provansas stilas ir ieguvis mūžīgas vērtības statusu - dzīvokļu un māju interjeri piesaista daudzu cilvēku uzmanību, pateicoties to      radītajam komfortam, īpašajai enerģijai un atmosfērai, kas veicina relaksējošu atpūtu no ikdienas steigas.

Kopumā Provansas stils rada smalka stila, mājīguma un harmonijas sajūtu. Provansas stilam piedien gaisīgi un maigi toņi. Visbiežāk tiek izmantots balts, maigi dzeltens, gaisīgi zils, neuzkrītoši rozā vai blāvi zaļš tonis, un tie visi ir pateicīgi kombinēšanai. Interjerā mēbeļu nav daudz, bet tās ir funkcionālas. Raksturīgi ir nelieli skapīši, vitrīnas, kumodes un bufetes, koka galdi ar krēsliem. Mēbeles visbiežāk ir krāsotas un speciāli “vecinātas” ar patinām, kas piešķir mēbelei dabīgas novecošanās efektu. Nereti arī durvis tiek apgleznotas ar maigu ziedu motīvu. Provansas ornamenti ir ziedu raksti - tie attēloti gan sienu gleznojumos, gan tapetēs un mēbeļu detaļās, gan mājas tekstilā. Ziedi ir gan sīki, gan lieli, kas uzplaukst uz vasaras aizkariem un ziemas segām. Uz krēsliem var būt audekla pārvalki, bet uz grīdas – vilnas paklājiņi. Provansas stils nav iedomājams bez gaismas, tāpēc bieži vien šāda stila mājokļos lielie logi nebūs aizklāti aizkariem, gluži pretēji – atsegti, ļaujot telpā ienākt dabīgajam apgaismojumam. Interjerā neiztikt bez telpaugiem, tie ierasti tiek izkārtoti telpu stūros. Arī galda klājumi papildināmi ar svaigiem ziediem, kas “nākuši” no dārza, kas atrodas tieši pie durvīm – Provansas pļavās. Izvēlieties ziedus, kas aug tajās vietās, kur dzimis šis stils - saulespuķes, īrisi, magones.

Aksesuāri, ko izmanto interjera dizainā Provansas stilā, ļoti reti ir tikai dekoratīvi. Tiem parasti ir noderīguma zemteksts: sienas plāksnes, kuras nepieciešamības gadījumā var likt uz pusdienu galda, grozi, ar kuru palīdzību varat ienest augļus un dārzeņus no dārza, podi un krūzes, ko likt uz pusdienu galda. Dekori godpilni tiek izvietoti atvērtos plauktos, tā norādot uz savu svarīgumu un lietojamību.

Provansas stilā, kas atspoguļo ilgmūžību un tradīcijas, jaunas mēbeles un aksesuāri šķitīs nedaudz sveši. Provansai nepieciešama neliela rūsa un putekļi. Objektiem jāizskatās tā, it kā tie būtu uzticami kalpojuši cilvēkam daudzus gadus.

Protams, ne visu iepriekšminēto var realizēt mūsu mājokļos, taču galvenais ir nevis precīzi ievērot visas nianses, bet radīt nepieciešamās asociācijas. Un kādas ir galvenās asociācijas, kas saistītas ar šo stilu? Vasara, jūra, saule, ziedošas pļavas, zāles smarža, garšvielu un žāvētu augu smarža. Un, lai izveidotu šādu atmosfēru, nav nepieciešams stingri ievērot visus noteikumus, ir jārada dvēseles siltuma atmosfēra.