Dizains

JAPANDI STILS

Kas ir japandi stils un kā to izveidot savā mājoklī?

Mūsdienu kultūrā vērojama aizrautība pret hibrīdvārdiem, kas rodas sapludinot divu vārdu nozīmi un skaņas, iegūstot pilnīgi jaunu vārdu un jēdzienu. Šī vārdu apvienošanas spēle ir ļoti raksturīga angļu valodai, no kuras šie jaunvārdi ieplūst arī latviešu valodā. Tā, piemēram, mūsu ikdienā iegājies termins brančs jeb “vēlās brokastis”, kas angļu valodā radies savienojot vārdus breakfast un lunch. Tāpat ir ar vārdu motelis, kas ir vārdu motorway un hotel apvienojums. Ideju sapratāt, ja? Likumsakarīgi šķiet, ka šī vārdu saplūšanas tendence atradusi ceļu sezonas tendenču vadītajā interjera dizaina pasaulē, kur telpas dekorēšanā bieži tiek apvienoti vairāki stili. Nu interjera dizaina pasaule ir ieguvusi interjera stilu ar nosaukumu 'Japandi' – kā vārdu “Japāņu” un “Skandināvu” (angliski Scandi) apvienojumu, kurš 2020. gadā kļuvis par vienu no populārākajiem stiliem interjera pasaulē šobrīd.

Japandi esence

Šīs tendences pamatā ir pieklusināta krāsu palete, galvenokārt izmantojot neitrālus toņus. Tā ietver arī nomierinošas gaiši zilas, pieklusinātas zaļās un gaiši rozā nokrāsas ar bagātīgāku toņu akcentiem. Apvienojot nomierinošos toņus, dabiskos materiālus un tīras līnijas, japandi tendence mājās bez piepūles ienes sievišķīgu eleganci. Gan japāņu, gan skandināvu stilam ir kopīgs vienkāršības princips, saskaņā ar kuru mājām jābūt mierīgām, nepiesārņotām un minimālistiskām. Lai radītu jūsu mājoklī japandi pārvērtības, galvenā uzmanība jāpievērš pamatelementu - elegantu mēbeļu, atrašanai: tām ir jābūt gan funkcionālām, gan izsmalcinātām.


Kā japāņu un ziemeļnieku stili papildina viens otru

Lai gan Japānas un Skandināvijas dizaina kultūras mājo dažādās pasaules malās, starp tām pastāv radniecība. Abām ir kopīga mīlestība pret minimālismu un vienkāršām, tīrām līnijām, turklāt tās patiesi ciena dabisko materiālu autentisko skaistumu un amatnieku meistarību. Abi dizaina stili ir vērsti uz praktisku pieeju interjera veidošanā, cenšoties “nepiesārņot” telpas ar liekiem dekoratīviem elementiem, tā vietā telpas sajūtu paspilgtinot ar kādu vienu labi pārdomātu akcentu – mēbeli vai dekoru.

Stilistisko atšķirību apvienošana

Nenoliedzami, Japāņu un Skandināvu stilā ir arī daudz atšķirību, tāpēc Japandi tendence apvieno labāko no abām pasaulēm, lai līdzsvarotu katra stila pārmērības. Šī saplūšanas tendence apvieno japāņu “wabi-sabi” filozofiju, ko tulko kā “skaistuma meklējumi nepilnīgajā” un Skandināvu dizainā lietoto jēdzienu un pieeju “hygge” - radīt siltuma un komforta atmosfēru.


Japāņu interjerā mēdz būt vairāk ārēja spožuma un noslīpētības, savukārt ziemeļnieciskajā dizainā dominē materiālu dabīgo faktūru eksponēšana un to savstarpējā kombinēšana.  Skandināviskā interjera atturīgā dabīgo toņu palete (pelēcīgie un bēšie toņi) var šķist pārāk neitrāla un garlaicīga, tāpēc japāņu dizainam raksturīgā bagātīgā krāsu lietošana, var palīdzēt piešķirt piešķirt vairāk siltuma un personiskuma.

Skandināvu mēbeles parasti tiek veidotas no gaiša koka un tām piemīt virsmas raupjums, formas un dizaina vienkāršība. Japāņu radītās mēbeles ir slīpētākas un izsmalcinātākas, tajās tiek lietots arī krāsots koks un vairāk parādās izliektas formas.

Skandināvu stilā telpas akcentu izvēlē dominē komforts, tāpēc ir daudz mīkstu paklāju, segu un spilvenu, kas piešķir mājīgumu, turpretī japāņu interjerā akcenti parasti ir vairāk balstīti uz lietderību.

Tā nu japandi stila telpas iemieso abu stilu apvienojumu, vienlaikus, lietas saglabājot vienkāršas, tīras un nelielas. Tiem kam patīk hibrīda filozofija un iepaticies japandi stils, dalāmies knifos, kas palīdzēs jums to radīt savās mājās.

padomi kā radīt japandi stilu jūsu interjerā

1. Tiekties uz vienkāršību

Japandi stils ir minimālisma meistarklase, tāpēc maksimāli centieties izņemt no telpas nevajadzīgos priekšmetus – mēbeles, dekorus, saglabājot telpas pēc iespējas “nepiebāztas” un miera sajūtu radošas, kurās gaiss var brīvi plūst cauri.

Aksesuāri un dekoratīvie priekšmeti nav daudz ne Japānas, ne skandināvu dizaina filozofijā, tāpēc domājiet vairāk par kvalitāti nekā kvantitāti un aksesuāriem izvēlieties tikai dažus, bet ļoti pārdomātus priekšmetus.

Skandināvu dizainam piemīt mīkstas tekstūras dekori, kas piešķir mājīgumu, savukārt japāņu stils dod priekšroku utilitāriem priekšmetiem, tāpēc mēģiniet apvienot abas filozofijas - protams, saudzīgi. Aitādas faktūras paklāji var būt lielisks papildinājums, kas vienlaikus ir gan praktisks, gan arī arī  skandināvisku hugge omulību raisošs! Tāpat labi iederēsies liela adījuma, bārkstaini, amatnieku darināti paklāji, spilveni un segas, kur to roku darba izpildījums tām piešķirs unikālo individualitāti, kas ir wabi-sabi filozofijas centrālais aspekts.

2. Izvēlieties dabiskos materiālus

Koksne ir galvenais materiāls japandi stilā, tāpat kā citas dabiskās šķiedras, piemēram, bambuss, rotangpalma un papīrs, tāpēc mēģiniet to plaši izmantot. Ja jūtaties piedzīvojumu pilns, varat lietot bambusa tapetes, bet otra iespējamā pieeja ir kā akcentus telpā integrēt rotangpalmas pinumu priekšmetus – taburetes, galdus vai pat skapi. Gaišās un tumšās koksnes sajaukšana kopā ir labs veids kā radīt jauku kontrastu, vienlaikus aptverot arī abas dizaina kultūras.

Mēģiniet lietot gaisīgus audumus aizkariem, kas nedaudz mazina dienasgaismas intensitāti telpā. Origami stila papīra abažūri gaismekļiem var būt lielisks akcents, kuru pamēģināt lietot. Arī mājas augi ir lielisks papildinājums, lai pievilinātu dabu telpās - tie var arī palīdzēt mīkstināt minimālistiskā izskata tīrās līnijas un pievienot dabisku dzīvīgumu! Bonsai kociņš var būt labs veids, kā pievienot gan zaļumus, gan japāņu sajūtu.

3. Apgūstiet siltas, klusinātas nokrāsas, vienlaikus arī kontrastējot krāsas

Runājot par krāsu paleti, izvairieties no sienu krāsošanas pārāk spilgtā vai arī pretēji, pārāk  sterili baltā krāsā. Lietojiet dabīgās krāsas nokrāsas – pieklusināti balto, pasteļa pelēko vai citus neitrālus toņus. Lielāku siltumu telpā var radīt arī telpā izmantoto materiālu krāsas, piemēram, dabīgās šķiedras plediem un gaišas krāsas koka.

Akcentējošās krāsās japandi stilā ir maigie skandināvu toņi - gaiši pelēkais, bāli rozā, pasteļa zilais un zaļais. Japandi stils arī pieļauj košākas noskaņas radīšanu, nepārspīlēti izmantojot tumšākas krāsas akcentus, piemēram, ogles pelēko, indigo, smaragda zaļu vai pat melnu.


4. Izvēlēties zemākas mēbeles un novietojiet tās atstatus 

Japāņu mēbelēm ir tendence būt zemām, lai apmierinātu tradicionālās kultūras vajadzības justies un atrasties tuvāk zemei, tāpēc zemās mēbeles ir japandi stila rokraksts.

Izmēģiniet zemus soliņus, atzveltnes krēslus un kafijas galdus dzīvojamās telpās, un zemās gultas guļamistabās. Lai pielāgotos skandināvu stilam, pārliecinieties, ka jūs atstājat daudz brīvas vietas ap visām galvenajām mēbelēm.

5. Stils, nevis tendence, kas izturēs laika pārbaudi

Kaut japandi stilam ir āķīgs nosaukums, tas daudzejādā ziņā nav pelnījis tendences jeb trenda apzīmējumu, kas ierasti ir īstermiņa modes kaprīze vai iedoma. Patiesībā japandi piemīt visas nepieciešamās sastāvdaļas, lai tas tiktu uztverts kā ilgtermiņa filozofija vai dizaina kustība ar klasisko mēbeļu, dabisko materiālu un smalko krāsu lietojuma sajaukumu.

Tas nodrošina lielisku pamatveidolu, ko laika gaitā var pielāgot vajadzībām, gaumei un individualitātei, kamēr citas tendences - nāks un ies. Uzskatu, ka japandi ir klasisks stils, kas var izturēt laika pārbaudi.