Dizains

Style Room

Šā gada maijā tirdzniecības centrā «Spice» darbu sāks STYLE ROOM – stila istaba, kur apmeklētāji varēs saņemt Latvijā atzītu stilistu pakalpojumus sava unikālā un piemērotākā personīgā stila izveidei. Šajā īpašajā telpā kopā ar Latvijā zināmiem stilistiem Olgu Kolotovu, Daci Krieviņu-Bahmani, Kristīni Rudzinsku un Anatoliju Ksenofontovu klienti varēs izveidot jaunu garderobi un atklāt savu stilu, turklāt to darīt relaksējošā gaisotnē, bez iepirkšanās izraisītā stresa. Profesionāļi pastāstīja, kāpēc vērts uzticēties stilistiem un kā konsultācijas ar viņiem var padarīt dzīvi labāku.

«Šogad tirdzniecības centrs «Spice» investē pārmaiņās. Esam sākuši atjaunošanas darbus, un STYLE ROOM izveide ir vēl viens ļoti nozīmīgs projekts, ko šogad īstenojam. Šīs telpas izveides galvenais mērķis ir klientu servisa uzlabošana. Vēlamies sniegt apmeklētājiem jaunu, relaksējošu un nebijušu pieredzi, jo mūsu prioritāte ir viņu labsajūta,» stāsta t/c «Spice» pārstāve.

«Man bija svarīgi radīt vidi, kurā klients jūtas lutināts. Manuprāt, šādai telpai nav jābūt skaļai un pompozai. Tai jāatbalsta cilvēks sarežģītā pārmaiņu procesā, kurā viņa vizuālais tēls tiek pieskaņots viņa iekšējai pasaulei. Tādēļ visai radošajai komandai bija svarīgi radīt kvalitatīvu vidi, kas sniedz atbalsta izjūtu, un tas panākts ar dažādiem dizaina elementiem: apgaismojumu, noapaļotām formām un gaišiem, bēšiem un dabīgiem toņiem,» stāsta t/c «Spice» STYLE ROOM interjera dizaina autore un INTERIOR 11 interjera dizainere Ilona Bogdane.

«STYLE ROOM veidošanā izmantoti ilgtspējīgi materiāli, piemēram, misiņš, stikls un marmors. Tāpat interjerā tiek izmantotas mēbeles un citi interjera elementi, kas nu jau uzskatāmi par dizaina ikonām, jo izturējuši laika pārbaudi. Proti, tās ir lietas, kas tiek ražotas vairāk nekā 50 gadu un kuru vērtība tikai aug un dizains nenoveco,» — tā Ilona Bogdane.

Olga Kolotova

«Cilvēkam ar labu gaumi apģērbs ir instruments, intelektuālās bagāžas un laika gara izjūtas izpausme.»

Stilista profesija ir radusies galvenokārt preču pārpilnības dēļ, turklāt to daudzums pieaug ģeometriskā progresijā. Diezin vai cilvēks, kurš nav saistīts ar modes industriju, spēj tikt galā ar modernu un ne tik modernu lietu lavīnu, kas pastāvīgi gāžas pār viņa galvu. Мan bieži gadās redzēt drēbju skapjus, piebāztus ar nevajadzīgu apģērbu, kas tiek glabāts tur gadiem ilgi. Tas ir skumji arī naudas ziņā, jo tā ir izdota par visai apšaubāmu rezultātu.

Мēs vēlamies labi izskatīties, baudīt patīkamas emocijas iepirkšanās procesā un jūsmīgus skatienus pēc tā. Bet visvairāk mēs gribam atbrīvoties no apnicīgā jautājuma: «Ko vilkt mugurā»? Tieši tāpēc vajadzīgs pieredzējis stilists, kurš spēj ne tikai radoši veidot tēlu, izvēlēties piemērotas, kvalitatīvas lietas, bet galvenais – strikti strukturēt garderobi, lai tās elementi būtu viegli komplektējami un savstarpēji aizstājami.

Varu strādāt ar jebkuru klientu. Tоmēr parasti klienti ierodas pie manis ar skaidri formulētu uzdevumu – izvēlēties lietišķu garderobi dažādām darbības jomām vai komplektus īpašiem gadījumiem, braucieniem u.tml. Pie manis nāk arī vīrieši un sievietes krīzes situācijās, vai, gluži pretēji, garīga pacēluma brīžos, jo grib – reizēm pat kardināli – mainīt savu tēlu. Pēdējā laikā to vidū ir daudz vīriešu, jo strukturēta garderobes veidošanas shēma viņiem ir īpaši saprotama un patīkama.

Ja cilvēks vēršas pie manis pēc pakalpojuma, viņš ir gatavs man uzticēties. Мan nav jāpārliecina klients, jo tas ir līdztiesīgs un apspriežams process. Ar cieņu izturos pret klienta vēlmēm, iespējams, pat aizspriedumiem, cenšos izprast to iemeslus un nekad nevienu nenosodu.

Мan ir svarīgi zināt, kāpēc cilvēks vēlas kaut ko mainīt. Tēla veidošanā ļoti palīdz skaidri apzināts, lai arī ne globāls, mērķis.

Joprojām gana noturīgs ir aizspriedums, ka ne jau apģērbs izdaiļo cilvēku. Daudziem šķiet, ka tam nav vērts tērēt dzīves resursus. Tomēr cilvēks, kurš šajā pasaulē grib gūt panākumus, nedrīkst būt nevērīgs pret savu tēlu, jo izskats ir, pirmkārt, cieņas apliecinājums apkārtējiem.

Labs stils ir adekvātums, proti, izpratne par apģērba piemērotību noteiktai situācijai. Cilvēkam ar labu gaumi apģērbs ir instruments, intelektuālās bagāžas un laika gara izjūtas izpausme. 

Nereti cilvēki baidās vērsties pie stilista. Daudziem šķiet, ka viņiem uztieps kaut ko svešu un pretenciozu, bet tas nav tiesa.  Stilista uzdevums ir saprast, cik lielā mērā cilvēks ir gatavs pamest ierasto zonu, un, ar to rēķinoties, delikāti visu izskaidrot un virzīt viņu tālāk.

Stils nevar būt nemoderns. Tas jau būtu oksimorons. Es neizprotu frāzi: «Nesekoju modei, man ir savs stils.» No realitātes un laika impulsa atrauts stils nav nekāds stils, drīzāk tā ir maskarāde.

Dace Krieviņa-Bahmane

Stilista darbam ir daudz šķautņu, bet katram uzdevumam ir savi mērķi. Veidojot stila lapas žurnālam, mums ir kopēja koncepcija, kurā var ļauties radošām izpausmēm. Individuālā darbā ir krietni vairāk ierobežojošu faktoru, jo galvenais ir klienta personība.

Šodien cilvēks reti nokļūst pie tā vai cita stilista nejauši. Instagram sniedz iespēju jau iepriekš saprast, vai jūs saistāt sevi un savas vēlmes tēlu ziņā ar noteiktu speciālistu. Мēs esam dažādi, un veiksmīgai sadarbībai nepieciešami saskares punkti.

Man patīk apvienot mūsdienu klasiku ar aktuālām tendencēm. Мan ir tuva 70. gadu romantika, taču varu spēlēties arī ar skaļo XXI gadsimtu. Galvenais – vienmēr ieturēt līdzsvaru un palikt uzticīgam sev. Jāsaprot, kādas tendences piestāv tieši jums, jo, akli sekojot visām tendencēm, riskējat izskatīties pēc klauna. Manuprāt, tā ir viena no izplatītākajām kļūdām mūsdienās.

Stila izjūtu var izkopt vērojot. Dzīvojot starp cilvēkiem, mēs daudz ko no viņiem pārņemam. Jūs arī varat rīkoties saskaņā ar šo principu: atrodiet sociālajos tīklos cilvēkus, kuru stils jums patīk, kļūstiet par viņu sekotājiem, vērojiet, mācieties un pielāgojiet viņu knifus sev.

Drēbju skapja saturs bieži pastāsta par cilvēku vairāk, nekā viņš pats. Piemēram, cilvēks var šķist atturīgs un nedrošs, bet viņa garderobe, ko parasti lūdzu parādīt vai nofotografēt, satur spilgtas, pat ekstravagantas lietas, kas atklāj viņa īsto dabu. Тad rodas pavisam cits skatījums uz jūsu sadarbības virzienu.

Pielaikošana var kļūt par pārsteidzošu pieredzi. Piemēram, ja kliente redz, ka viņai lieliski piestāv kleita vai kostīms, kam viņa nekad nebūtu pievērsusi uzmanību. Тas attiecas arī uz krāsu gammu.

Veiksmīgas garderobes iezīmes ir kvalitāte, atbilstība dzīvesstilam un iespēja dažādi kombinēt tās elementus. Šajā ziņā viss ir ļoti individuāli, taču vērts turēt savā arsenālā tādas lietas kā baltu blūzi, žaketi, trenci, jūsu iecienītā fasona džinsus, bikses un loferus. Tās ir vienmēr aktuālas lietas, galvenais – atrast tieši jums piemērotu stilu.

Мainiet stilu ar aksesuāriem. Tieši aksesuāri ir tā rozīnīte, kas piešķir tēlam pabeigtību, maina tā piederību noteiktam laikam un norāda uz tā uzdevumu.

Stilista apmeklējums līdzinās sesijai ar psihologu. Vēlme mainīt ģērbšanās stilu nav tikai tukša iegriba: visbiežāk tā saistīta ar tieksmi atbrīvoties no emocionāla sloga vai asociācijām ar iepriekšējo dzīves posmu, nepieciešamību komfortabli justies jaunā amatā vai sociālā statusā. Atjaunota un jūsu situācijai atbilstošāka garderobe palīdz celt pašvērtējumu, sakārto un atvieglo daudzus ikdienas procesus. Ir jāsaprot ne tikai tas, ko vēlaties un vai esat gatava pārmaiņām, bet arī tas, ka, dodoties pie stilista, sākat ļoti vērtīgu un lietderīgu darbu ar sevi.

Kristīne Rudzinska

Atšķirībā no stilista vizuālā stila dizainers cilvēku redz saistībā ar telpu un laiku, pievērš uzmanību tam, par ko cilvēks sapņo, vēlas kļūt, uz ko tiecas, ar ko saskaras un mijiedarbojas ikdienā. Līdz ar to manā gadījumā šī profesija nav tikai stāsts par kleitām vai biksēm, tas ir veids, kā palīdzēt klientam caur lietu prizmu fokusēties un sasniegt dzīves mērķus, piepildīt sapņus. Kamēr vien dzīvojam pasaulē, kurā valda vizuāli kairinājumi, mūs sagaida un novērtē pēc izskata, pēc pirmā iespaida. Protams, arī otrais ir būtisks, bet kāpēc gan šādā situācijā nevinnēt uzreiz?!

Lai pilnvērtīgi palīdzētu cilvēkam, papildus profesionālajām zināšanām un prasmēm par āriņu, nepieciešama arī izpratne par iekšiņu – emocionālo un psiholoģisko pasauli. Tādēļ esmu arī ieguvusi maģistra grādu veselības zinātnē. Līdz ar to savu klientu redzu kā viņa personīgās pasaules centru un tieku aicināta šajā pasaulē ar konkrētu mērķi un uzdevumu.

Katram ir būtiski saprast: ko es vēlos pats. Kas esmu. Par ko sapņoju, kādi ir mani mērķi. Ir cilvēki, kuri skaidri apzinās savas vēlmes, un ir tādi, kas visu dzīvi pavada ceļā, un arī tas ir okei. Interesanti, ka arī caur apģērbu, aksesuāriem, to, uz ko konkrētais cilvēks reaģē, kas viņam patīk, nepatīk, garšo, kas iepriecina, kādas krāsas, audumi ir tīkami, kas šķiet nomierinošs, kas rada saspringumu vai trauksmi, var pateikt ļoti daudz par cilvēku un viņa pieredzi. Un caur šīm lietām var viņam palīdzēt justies labāk un sasniegt iecerēto.

Daudz interesantāk par kaut kā pierādīšanu man šķiet iespēja parādīt cilvēkam to, cik skaista ir pasaule, cik daudz tajā jaunu iespēju, cik daudzos un dažādos veidos iespējams sasniegt iecerēto, un cik skaists ir cilvēks pats. Kā zināms, mēs paši sevi neredzam objektīvi. Tādēļ mums nepieciešams otrs cilvēks – kā spogulis. Stilists ir profesionāls spogulis, pavadonis pasaulē, kurā tik daudz tiek vērtēts ar acīm.

Darbs pie stila var būt arī ļoti patīkams piedzīvojums, un klientam tas ir ne tikai skapja sakārtošana, bet arī sevis izzināšanas process. Katrs mazais solis realitātē ir liels solis uz priekšu. Gudrs stilists sākotnēji ļauj klientam vadīt šos mazos soļus, jo tas rada drošu vidi sadarbībai, kurā rezultātā stilists uzņemas pavadoņa, sargeņģeļa vai pat pasaku fejas lomu.

Būtiski saprast, ka lietas, apģērbs, aksesuāri – tas viss ir radīts, lai mums kalpotu, lai pasargātu no aukstuma, demonstrētu apkārtējiem mūsu stāvokli sabiedrībā, profesiju, statusu, akcentētu personības aspektus, palīdzētu sasniegt konkrētus mērķus. Jā, lietas ir jāciena, nešaubīgi esmu par ilgtspējību, par smart shopping. Nevajadzētu kultivēt lieko.

Personīgi man ir svarīgs lietas stāsts, izcelsme: kas un kur to ražojis, audums, materiāla sastāvs, ilgtspējība. Manā personiskajā garderobē ir daudz vietējo dizaineru radītu lietu, atbalstu radošus cilvēkus. Ir arī lietas no 80. un 90. gadiem, kas joprojām lieliski kalpo, un esmu pārliecināta, ka tās noderēs vēl gadiem. Ceļojot katrā no kultūrām atrodu kaut ko, kas rezonē ar manu iekšējo izjūtu.

Priekšroku dodu monohromai krāsu gammai un minimālismam ar radošiem elementiem. Allaž pievēršu uzmanību aksesuāru izvēlei. Manuprāt, katrā komplektā vienmēr jābūt kādam noslēpumam, interesantai detaļai.

Galvenās stila kļūdas? Kopēšana un arī centieni otrreiz iekāpt vienā un tajā pašā upē jeb vēlme četrdesmit gados izskatīties kā savos sweet sixteen.

Runājot par garderobes pamatlietām, ieteicams pievērst uzmanību klasiskiem piegriezumiem. Pamatlietu valkāšanas cikls ir ilgs – pieci, desmit, citreiz pat padsmit gadu. Bet, ja ir vēlme sekot tendencēm, lūkojieties pēc aksesuāriem vai lietām, kuru kalpošanas laiks ir īsāks, piemēram, T krekliem. 

2022. gada pavasaris aicina nepalikt vienaldzīgiem, līdz ar to aktuāli ir dažādi printi ar saukļiem un košas krāsas, sākot ar safrāna, spilgti dzeltenu, zilu, fuksiju un laima. Tēlu atsvaidzinās arī klasiski pasteļtoņi, ko papildina popkorna dzeltenais, humusa brūnais, visi maigi zilie un piparmētras, kā arī krēmkrāsu gamma.

Ja jānosauc daži apģērbi, kas vienmēr strādā gan vīrietim, gan sievietei, tie ir kvalitatīvs trencis un vilnas mētelis, kašmira džemperis un bītlene, kā arī figūrai atbilstoši klasiska piegriezuma tumšas krāsas džinsi. Bet tomēr es strikti atbalstu individuālu pieeju – katram ir savs stāsts un skaistums, un tas arī jāizceļ!

Anatolijs Ksenofontovs

«Stils – tas esat jūs. Viss, kas ar jums saistīts, un tas ir ne tikai apģērbs, bet arī jūsu dzīvesvide, intereses un tamlīdzīgi. Моde – tā ir māksla»

Būt stilistam ir brīnišķīgi un vienlaikus ļoti grūti. Vienmēr ir zināmas nianses, kas izsit no līdzsvara, un brīži, bez kuriem nav iespējams pastāvēt modes jomā. Visvairāk mani saista cilvēki, kas dāvā iedvesmu. Tieši viņu dēļ daru to, kas sagādā prieku.

Vienmēr esmu gribējis, lai tirdzniecības centros atrastos vieta stilistiem. Tas ir kā slēgts klubs izredzētajiem, kurā var iekļūt ikviens, kas to patiešām vēlas.

Мans klients nebaidās eksperimentēt. Tas ir ļoti svarīgi, lai sāktu kopīgu darbu un palīdzētu cilvēkam atrast savu stilu. 

Ir jāmeklē nevis stils, bet sava individualitāte un iespējas to akcentēt. Tad atradīsies arī stils, kas piestāv. Jāsāk vienmēr ar sarunu un glāzi šampanieša. (Smejas.)

Stilistiem ir jācīnās ar daudziem stereotipiem – sākot ar klientu viedokli par to, cik viegli ir strādāt ar apģērbu, un beidzot ar pilnīgu mūsu profesijas noniecināšanu. Šiem cilvēkiem varu teikt tikai vienu – gaidu visus pie sevis par asistentiem!

Kurpnieks nereti paliek bez zābakiem, bet stilists – bez laika sev pašam. Kad jāizskatās prezentabli, miksēju brīvo ielas stilu ar klasiku. Man ļoti patīk ielas stils – tas paver plašas iespējas. 

Pats vienkāršākais vienmēr ir sarežģīts. Un skaistums slēpjas sīkumos. Man ir šāds viedoklis, bet reizēm ļaujos arī high fashion vilinājumam. Kā jau teicu, man patīk eksperimenti.

Мēs ejam pie stilista dažādu iemeslu dēļ. Kāds grib uzzināt kaut ko jaunu, cits – aprunāties, vēl kāds – lietderīgi pavadīt laiku un arī labi izskatīties. Cilvēki vienmēr baidās no nezināmā, tomēr iet. Visbiežāk viņi nesaprot, cik daudz iegūs, izmantojot stilista pakalpojumus. Proti, atbrīvosies no nevajadzīgām lietām un iegūs pareizās kapsulas kolekcijas dažādiem dzīves gadījumiem, kas ļaus krietni ietaupīt naudu.

Mūžīgais jautājums – kāda ir atšķirība starp stilu un modi. Stils – tas esat jūs. Viss, kas ar jums saistīts, un tas ir ne tikai apģērbs, bet arī jūsu dzīvesvide, intereses un tamlīdzīgi. Моde – tā ir māksla.

Pavasaris vienmēr ir gatavošanās vasarai. Pagaidām vēl atgūstamies no ziemas un neizģērbjamies. Iesaku sagatavot vieglas un gaišas drēbes. Kādas? To uzzināsiet no manis šopingā.

Atbrīvojoties no nevajadzīgām lietām, jūs atbrīvojat arī galvu. Vienmēr atjaunojiet garderobi un atbrīvojieties no vecām mantām, pat ja esat tās iemīļojuši.