Dzīvesstils

ART'2021 online & offline

Katru gadu veidoju sarakstu, iekļaujot tajā izstādes, kuras man noteikti gribētos apmeklēt. Pagājušajā gadā visiem zināmu iemeslu dēļ daudzus plānus neizdevās īstenot, bet ceru, ka 2021. gads šajā ziņā būs veiksmīgāks. Jebkurā gadījumā vienmēr ir iespēja apmeklēt kultūras pasākumus virtuāli – tagad visi muzeji piedāvā dažādas tiešsaistes iespējas: katru svarīgu notikumu papildina public talks*, lekcijas, intervijas un virtuālās ekskursijas. Sekojiet informācijai muzeju vietnēs un noteikti baudiet mākslu arī ceļošanas ierobežojumu apstākļos!


• Teita modernās mākslas galerija Londonā, «Jajoi Kusama. Bezgalīgās spoguļtelpas», līdz 27.03.2022

Apmeklēju šīs mākslinieces izstādes un pētīju viņas daiļradi, rakstot diplomdarbu «Halucinozā tēlainība Jajoi Kusamas darbos». Kusamas unikālo instalāciju iedvesmas avots ir halucinācijas, kas vajā mākslinieci kopš agras bērnības. Nopietnā slimība netraucēja viņai gūt panākumus, un Jajoi kontā ir sadarbība ar tādiem pazīstamiem zīmoliem kā Louis Vuitton un Ferragamo; viņa ir arī viena no dārgāko darbu autorēm starp mūsdienu māksliniekiem.

www.tate.org.uk/


• Tretjakova galerija Maskavā, «Roberts Falks», līdz 23.05.2021

Pirmā vērienīgā retrospektīva, kas veltīta krievu avangardistam, vienam no grupas «Kārava kalps» dibinātājiem Robertam Falkam. Ekspozīciju veido 200 darbu no 19 muzeju kolekcijām. Tretjakova galerija ir viens no tehnoloģiski progresīvākajiem muzejiem, un tā vietne piedāvā gan virtuālo ekskursiju, gan lekciju kursu «Roberts Falks. Avangarda klasiķis», savukārt platformā izi.TRAVEL (lietotne ar audiogidiem,
kas iepazīstina ar daudzām pasaules mākslas krātuvēm) pieejami audiogida pakalpojumi.

www.tretyakovgallery.ru/
www.tretyakovgallery.ru/exhibitions/robert-falk/


• Fonds Lafayette Anticipations Parīzē, «Martins Margjela», 20.10.2021–02.01.2022

Man ļoti patīk beļģu modes mākslinieks Martins Margjela, viens no noslēpumainākajiem mūsdienu dizaineriem no grupas Antwerp Six, kas devusi nozīmīgu ieguldījumu modes attīstībā. Viņš aizrāvās ar mākslu jau kopš pusaudža gadiem, un šī izstāde pirmo reizi iepazīstinās ar viņa veikumu tēlotājā mākslā: skulptūrām, gleznām un instalācijām, kas tapušas pēdējos 11 gados.

www.lafayetteanticipations.com


• Muzejs un izstāžu zāle Martin-Gropius-Bau Berlīnē, «Vēsums un aukstums. 1960.–1990. gada ASV un PSRS glezniecība», 17.09.2021–09.01.2022

Ekspozīcija pastāstīs par Endija Vorhola, Iļjas Kabakova, Ērika Bulatova, Džeksona Poloka, Viktora Pivovarova un citu mākslinieku daiļradi abās dzelzs priekškara pusēs.

www.berlinerfestspiele.de/en/gropiusbau/start.html


• Venēcijas arhitektūras biennāle, 22.05.2021–22.11.2021

Viens no vērienīgākajiem pasākumiem arhitektūras pasaulē pērn tika pārcelts uz 2021. gadu, saglabājot iepriekšējo tematu «Kā mēs dzīvosim kopā?». Tā kurators ir Masačūsetsas Tehnoloģiskā institūta Arhitektūras un projektēšanas skolas dekāns Hašims Sarkiss. Tieši Venēcijā dzimst pašas konceptuālākās
idejas un tiek demonstrētas jaunākās tehnoloģijas arhitektūras un dizaina jomā.

www.labiennale.org/en/architecture/2021

• Drēzdenes galerija, «Meitene, kas lasa vēstuli pie atvērta loga», 04.06.2021–12.09.2021

Pēc četriem restaurācijas gadiem atkal apskatāma «Meitene, kas lasa vēstuli pie atvērta loga» – viens no slavenākajiem holandiešu glezniecības zelta laikmeta darbiem, kura autors ir Jans Vermērs. Restaurācijas laikā tika atrasta «glezna gleznā» – kaila Kupidona attēls uz iepriekš tukša sienas laukuma. Izstāde ir ievērojams notikums: mākslas cienītāji varēs aplūkot 10 Vermēra darbus, un tas nav maz, ņemot vērā, ka līdz mūsdienām saglabājušies tikai 35 viņa audekli; vēl piecu gleznu autorība nav pierādīta.

gemaeldegalerie.skd.museum/en/exhibitions/


• Londonas Nacionālā galerija, «Dīrera ceļojumi. Renesanses laika mākslinieka ceļi» 

Ja 2019. gadā neesat bijuši Vīnē un redzējuši izstādi, kas veltīta dižā vācu mākslinieka Albrehta Dīrera ceļojumiem, varēsiet atgūt nokavēto, dodoties uz Londonu. Izstādes norises laiks pastāvīgi tiek pārcelts – sekojiet līdzi jaunākajai informācijai Nacionālās galerijas vietnē!

www.nationalgallery.org.uk


• Štēdela mākslas institūts Frankfurtē pie Mainas, Becoming Rembrandt!, 06.10.2021–30.01.2022

2019. gadā devos uz Amsterdamas Reiksmuzeju, lai redzētu Rembranta slaveno gleznu «Naktssardze». Tagad sapņoju doties uz turieni vēlreiz, jo institūtā paredzēts eksponēt mākslinieka darbus, kas tapuši viņa daiļrades galvenajā periodā pēc pārcelšanās uz Amsterdamu (1630–1655).

www.staedelmuseum.de/en


• Beieleru fonda muzejs Bāzeles piepilsētā, «Goija», 10.10.2021–23.01.2022

Viena no vērienīgākajām izstādēm, kas jebkad bijusi veltīta māksliniekam ārpus Spānijas robežām. Organizatoriem izdevies savākt vienuviet vairāk nekā 70 gleznu, zīmējumus un gravīras no muzejiem un privātkolekcijām, pirmo reizi sniedzot mākslas cienītājiem iespēju gūt tik pilnīgu priekšstatu par dižā mākslinieka daiļradi.

www.fondationbeyeler.ch


• Muzejs galerija Belvederes pilī Vīnē, «Jozefs Boiss. Domāšana. Darbība. Starpniecība», līdz 13.06.2021

Ļoti gribētu apmeklēt šo izstādi, kas veltīta viena no postmodernisma teorētiķu un performances pionieru simtgadei. Boisa mītu apvīto daiļradi veiksmīgi papildināja paša mākslinieka tēls ar savdabīgu dreskodu (filca platmale, trencis, makšķernieku veste). Viņš saviem mākslas objektiem izmantojis neierastus materiālus: kausētus taukus, filcu, voiloku un medu. Boiss radikāli mainīja priekšstatus par mākslinieka darbību un lomu mūsdienu sabiedrībā un lika pamatus jaunam, joprojām aktuālam radošās domāšanas virzienam.

www.belvedere.at/en


• Parīzes Triumfa arkas iepakošana, 18.09.2021–03.10.2021

Nevaru nepieminēt grandiozu kultūras notikumu, ko ļoti gaidīju jau pagājušajā gadā. Ampaketāžas tehnikā strādājošais mākslinieks Hristo, kurš savulaik iepakoja Reihstāgu, tiltus un pat jūras piekrastes daļas, bija iecerējis atkārtot šo triku ar Triumfa arku Šarla de Golla laukumā. Diemžēl pagājušā gada maijā Hristo nomira, un tagad vērienīgais projekts tiks īstenots bez viņa līdzdalības. Projekts noteikti tiks plaši atspoguļots internetā, tomēr vēlos redzēt šo brīnumu savām acīm.

https://www.christojeanneclaude.net


• Fondation Louis Vuitton Parīzē, «Morozovu kolekcija. Mūsdienu mākslas šedevri», 12.05.2021–10.10.2021

XX gadsimta sākumā tapuši krievu un franču glezniecības šedevri no Maskavas filantropu un mākslas cienītāju Mihaila un Ivana Morozovu kolekcijas. Otro reizi simt gadu laikā šie darbi tiks eksponēti kā vienota kolekcija (tagad tos aptuveni uz pusēm sadalījusi Ermitāža un Puškina muzejs), bet ārpus Krievijas robežām tas notiks pirmo reizi. Ekspozīcija ietvers Sezāna, Gogēna, van Goga, Renuāra, Monē, Bonāra, Degā, Matisa, Derēna un Pikaso, kā arī krievu mākslinieku Vrubeļa, Maļeviča, Repina, Larionova un Serova darbus. 

www.fondationlouisvuitton.fr


• Prado muzejs Madridē, «Mitoloģiskās kaislības: Ticiāns, Veronēze, Allori, Rubenss, Ribera, Pusēns, van Deiks, Velaskess», līdz 04.06.2021

Izstāde veltīta mītiem par mīlestību, kas atainoti izcilu gleznotāju darbos. Tā ir unikāla galvenokārt ar to, ka pirmo reizi 400 gadu laikā apvienoti seši Ovīdija «Metamorfozēm» veltīti Ticiāna audekli, kas tapuši pēc Spānijas karaļa Filipa II pasūtījuma. Eksponēto darbu vidū ir arī viena no lielmeistara slavenākajām gleznām – «Eiropas nolaupīšana».

www.museodelprado.es/en


• Prāgas Nacionālā galerija, «Viktors Pivovarovs. Maskavas gotika», 05.05.2021–22.11.2021

Mākslinieka un ilustratora pirmā retrospektīvā izstāde, kas sniedz priekšstatu par viņa daudzveidīgo daiļradi: sākot ar agrīnajām sirreālisma žanra gleznām, kas tapušas XX gadsimta 70. gadu andergraunda mākslas telpā, un beidzot ar konceptuāliem audekliem un zīmējumiem, kurus viņš radīja pēc pārcelšanās uz Prāgu 1982. gadā.

www.ngprague.cz/en/