Dzīvesstils

Kā paildzināt jaunību

Jēdziens «pretnovecošanas (anti-aging) līdzekļi un procedūras» jau sen ir neatņemama kosmetoloģijas sastāvdaļa, bet īpaši populārs ir kļuvis pretnovecošanās medicīnas virziens. Ārsti pagaidām gan vēl nav iemācījušies pagriezt laiku atpakaļ, bet, pateicoties kompleksajai pieejai un jaunākajiem pētījumiem šajā jomā, beidzot parādījušās reālas metodes, kas ļauj mums ilgus gadus saglabāt jaunību, skaistumu un paildzināt kvalitatīvi nodzīvotos veselīgos dzīves gadus. Medicīnas zinātņu doktore, Anti-Aging Institute gastroenteroloģe, interniste, metodiskā vadītāja Vita Skuja stāsta par pretnovecošanās medicīnas iespējām un sniedz praktiskus padomus tiem, kas grib mainīt savu dzīvi uz labo pusi.

Kāda ir saistība starp gastroenteroloģiju un pretnovecošanās medicīnu? Vai tiesa, ka zarnu trakts ir cilvēka otrās smadzenes?

Gastroenteroloģija un pretnovecošanās medicīna ir nesaraujami saistītas. Zarnu trakta mikrobiota (mikroorganismu kopums, kas dzīvo zarnās) pēdējos desmit gados kļuvusi par svarīgu zinātnisko pētījumu objektu visā pasaulē. Zarnu mikrobiotas sastāvs var ļoti daudz pavēstīt par katru no mums. Tā ietekmē visus cilvēka organisma procesus: vielmaiņu, iekaisumu, predispozīciju uz slimībām, ieskaitot onkoloģiskās un autoimūnās, un šūnu spēju pretoties šo patoloģiju attīstībai. Paskatoties uz mūsu planētas ilgdzīvotāju reģionu cilvēku mikrobiotu, redzēsim, cik krasi tā atšķiras no pārējās pasaules cilvēku mikrobiotas.

Šajā ziņā var runāt par tiešu saikni starp zarnu trakta veselību un dzīves ilgumu un kvalitāti.

Zarnu mikrobiotas veselība ir cieši saistīta ar mūsu enerģijas līmeni un emocionālo stāvokli. Ir atklāts, ka patiesībā zarnas vispirms ietekmē smadzenes, un tikai tad smadzenes ietekmē zarnas. Emocionāla labsajūta un dzīves kvalitāte ir viens no anti-aging medicīnas stūrakmeņiem.


Mūsdienās vairākums cilvēku vairāk vai mazāk ievēro kādu diētu vai detoksikācijas programmu, taču daudzām ir kontrindikācijas. Kas jāzina, pirms vēlas mainīt savus ēšanas paradumus?

Internetā ir milzum daudz rakstu par uzturu, taču vienmēr ir svarīgi saprast, kuri no tiem ir zinātniski pamatoti un kam patiešām var uzticēties. Iesaku ieklausīties profesionāļu teiktajā, jo viņiem ne tikai ir padziļinātas zināšanas, bet arī praktiskā pieredze. Ir nepareizi izraudzīties sev diētu no žurnāliem vai interneta tikai tāpēc, ka jums tā vienkārši iepatikusies. Tāda diēta labākajā gadījumā nedos vēlamo efektu, bet sliktākajā kaitēs veselībai. Pirms jebkurām uztura režīma izmaiņām jākonsultējas ar ārstu, jānodod asinsanalīzes, jāveic vielmaiņas un ķermeņa kompozīcijas izmeklējumi. Tikai balstoties uz jūsu individuālajiem rādītājiem un mērķiem, speciālists var izvēlēties vislabāko individuāli pielāgoto uztura variantu.


Un tomēr – vai eksistē ideālā diēta šā vārda plašākajā nozīmē?

Ir jānošķir ārstnieciskā diēta, kurā pēc medicīniskajiem parametriem no ēdienkartes ir svītroti noteikti produkti, un pilnvērtīgs uzturs. Pie pirmā veida pieder bezglutēna un bezlaktozes diēta, pie otrā – Vidusjūras un Ziemeļu diēta. Ārstnieciskai diētai jābūt pamatotai, nereti īslaicīgai, uz mērķi orientētai, individuāli pielāgotai. Tikai ņemot vērā cilvēka individuālo faktoru kopumu, mēs no jebkuras diētas varam cerēt uz labumu ilgtermiņā. Šajā ziņā mums palīdz rūpīga dzīvesveida, slimību un ģimenes vēstures analīze, DNS testi un jau minētie vielmaiņas testi: ķermeņa kompozīcijas analīze (bioimpedance)
un netiešā kalorimetrija (individuāli nepieciešamo kaloriju skaita noteikšana), un virkne citu mūsdienīgu testu, kas atbilst visaugstākajiem pasaules standartiem.

Patlaban modē ir pārtrauktā badošanās (intermittent fasting). Par tās noderīgumu runā arī gastroenterologi. Vai tā tiešām ir efektīva?

Pārtrauktās badošanās derīgumu apstiprina pētījumi un pierādījumi. Tā patiešām palīdz ne tikai novērst daudzu slimību rašanos un hronisko slimību saasināšanos, atbrīvoties no liekā svara un pazemināt cukura līmeni asinīs, bet arī pretoties novecošanās izraisītajām šūnu izmaiņām.

Es pati ievēroju režīmu 16/8, kas paredz pilnīgu atteikšanos no ēdiena 16 stundas, taču kā efektīva pierādīta arī 5/2 stratēģija, kur piecas dienas nedēļā rekomendē ēst kā parasti, bet divas dienas ievērojami ierobežot uzņemto kaloriju daudzumu.

Lai arī šī badošanās forma ir vienkāršs veselības uzlabošanas veids, pirms tās sākšanas būtu jākonsultējas ar speciālistu. Nedrīkst aizmirst arī par noteikumiem: badošanās logs jāpalielina pakāpeniski, ēšanas un badošanās intervāli jāsaskaņo ar jūsu ikdienas dzīvesritmu, uzturam jābūt daudzveidīgam un pilnvērtīgam, bet badošanās laikā drīkst dzert tikai ūdeni un zaļo tēju.


Daudzi lieto pārtikas piedevas un vitamīnus, bet daļa zinātnieku noliedz to derīgumu. Vai ir vērts lietot uztura bagātinātājus?

Pirms vitamīnu lietošanas jāveic asinsanalīzes, kas ļauj konstatēt vitamīnu deficītu vai pārmērīgu daudzumu organismā. Ja jāpapildina nepieciešamo vielu krājums, uztura bagātinātāji ir efektīvi, bet citos gadījumos vitamīnus, protams, labāk iegūt no pilnvērtīgiem pārtikas produktiem. Ja ir aizdomas, ka zarnas neuzsūc barības vielas, obligāti jāveic kuņģa-zarnu trakta izmeklēšana.

Pēc pieredzes varu teikt, ka problēmas bieži rada enzīmu un kuņģa sulas daudzuma izmaiņas stresa ietekmē, kas neļauj ēdienam pilnvērtīgi sašķelties un uzsūkties.

Ar kādiem izmeklējumiem cilvēkam jāsāk iepazīšanās ar savu kuņģa-zarnu traktu, lai justos vesels un labi izskatītos?

Jāsāk ar gastroenterologa konsultāciju. Nevajag pašam noteikt, kādi izmeklējumi jāveic, ja nevēlaties vienkārši iztērēt naudu. Ārsts spēs mērķtiecīgi pateikt, kuras no daudzajām analīzēm būs pamatotas un informatīvas tieši jums. Iespējams, problēma nav kuņģī vai zarnu traktā, bet meklējama citur: nierēs, aknās vai aizkuņģa dziedzerī. Varbūt būs jāapmeklē endokrinologs, jāveic vairogdziedzera un virsnieru izmeklējumi. Bieži kuņģa un zarnu trakta problēmas izpaužas uz ādas kā akne, rozācija, atopiskais dermatīts, psoriāze. Katrā konkrētajā gadījumā jāņem vērā gan pacienta, gan viņa ģimenes slimību vēsture. Mēs Anti-Aging Institute praktizējam kompleksu pieeju – vienu problēmu apskatām no visiem iespējamiem skatpunktiem. Tas ļauj darboties ar maksimālu efektivitāti visās frontēs.


Ar ko principiāli atšķiras Anti-Aging Institute pieeja no citām Latvijas klīnikām?

Mēs esam pirmā šāda tipa klīnika Baltijā. Institūts tika izveidots uz «Veselības centra 4» 26 gadu profesionālās pieredzes pamata. Tas cieši sadarbojas ar uzņēmuma 26 filiālēm, 13 saistītajām medicīnas iestādēm un pētījumu centriem, lai nodrošinātu pilna cikla veselības aprūpi: diagnostiku, personalizētu ārstēšanu un veselības uzturēšanu visas dzīves garumā. Mēs darbojamies neatdalāmi no šīm organizācijām – mūsu rīcībā ir vairāk nekā 1000 speciālistu un modernākās diagnostikas un ārstēšanas metodes. Anti-Aging Institute koncepcija ir holistiska pieeja, kas ļauj gan diagnosticēt un risināt pašreizējās slimības, gan prognozēt iespējamas saslimšanas ar ģenētisko testu starpniecību. Tādēļ mūsu piedāvājums ir piemērots ne tikai tiem, kam jau ir saslimšanas pazīmes, bet arī tiem, kuri jūtas pilnībā veseli un vēlas jau iepriekš parūpēties par savas veselības, enerģijas un skaistuma saglabāšanu iespējami ilgāku laiku.