Dzīvesstils

UZTURS ANTI-AGE STILĀ

Anti-age medicīna ir zinātnes nozare, kas veltīta novecošanas procesu un ar tiem saistītu slimību prevencijai. Viens no tās uzdevumiem ir ar vecumu saistīto bioloģisko rādītāju kontrole un samazināšana attiecībā pret cilvēka reālo vecumu. Citiem vārdiem – anti-age medicīna palīdz mums justies un izskatīties jaunākiem par savu faktisko vecumu.


Jaunības un veselības paildzināšana kļuvusi par nozīmīgu virzienu mūsdienu medicīnā. Zinātnieki pastāvīgi veic pētījumus, lai noskaidrotu, kā aizkavēt novecošanas procesu, kā dzīvot un ēst, lai ilgāk saglabātu jaunību un enerģiju. Nozīmīga loma jaunības un skaistuma saglabāšanā ir daudziem faktoriem: dzīvesveidam, miega režīmam, uzturam un pareizai uztura bagātinātāju lietošanai. Pastāv dažādas iespējas ietekmēt novecošanu, galvenokārt izmantojot metodes, kas palēnina šos procesus un samazina mūsu bioloģisko vecumu. Aplūkosim dažas pēdējā laikā popularitāti iemantojušas metodes.

Periodiskā badošanās jeb intervālā ēšana ir izplatīta mūsdienu dzīvesstila tendence ar dažādām variācijām un metodēm. Tradicionālais variants ir «16/8», tas nozīmē, ka astoņas stundas diennaktī jūs ēdat, bet 16 stundas badojaties (atvieglotajā variantā var badoties tikai 14 stundas). Vēl ir diēta 5:2 – piecas dienas nedēļā jūs uzņemat parasto kaloriju daudzumu, bet divas dienas ieturat diētu, uzņemot tika 500 kaloriju diennaktī. Ir arī citas metodes: diētā Eat stop eat dienas ar parastu ēšanas režīmu mijas ar badošanās dienām, Warrior diet ļauj ieturēt tikai vienu lielu maltīti dienā, bet Meal skipping jāizlaiž viena maltīte dienā.

Šāda daudzveidība ļauj katram piemeklēt sev piemērotāko intervālās ēšanas variantu. Kādas ir tās priekšrocības? Kā liecina 2020. gadā publicēti pētījumu rezultāti, intervālā ēšana ietekmē ar novecošanu saistītos bioloģiskos marķierus: tā samazina zema blīvuma lipoproteīnu, triglicerīdu un glikozes līmeni, kā arī insulīnrezistenci, taukaudu daudzumu un līdz ar to ķermeņa masas indeksu. Pētījumi liecina arī par iekaisuma procesu aktivitātes un stresa līmeņa krišanos. Visi šie rādītāji ir būtiski marķieri cilvēka bioloģiskā vecuma noteikšanai, tāpēc intervālā ēšana ir ļoti efektīvs līdzeklis aktīvā mūža pagarināšanai. Novecošanu palēnina vairāki uztura faktori, kā sabalansēts olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu līdzsvars, pietiekams mikroelementu daudzums.

«Pārmērīgs ēdiena daudzums aptumšo prātu.» – Seneka

Pastāv tā dēvētie šūnu signālceļi, kuru aktivācija paātrina novecošanu. Kavējot mTOR un insulīnam līdzīga  augšanas faktora IGF-1 signālceļu darbību, mēs varam palēnināt novecošanas procesus.

Signālceļu IGF-1 stimulē ēdienkarte ar augstu glikēmisko indeksu (rādītājs, kas raksturo glikozes līmeņa pieaugumu asinīs pēc ēdienreizēm), bet signālceļu mTOR – ēdienkarte, kas satur daudz sarkanās gaļas un dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu. Dažas sabiedrības grupas uzturā lieto pārāk maz olbaltumvielu, kas var izraisīt citas veselības problēmas, tāpēc ir svarīgi atrast pareizo līdzsvaru. Lai efektīvi ietekmētu novecošanas faktorus, ieteicams ēst pēc iespējas mazāk ogļhidrātu ar augstu glikēmisko indeksu un sarkano gaļo, kas aktivē novecošanu veicinošo signālceļu mTOR.


Lielu daļu proteīna jāsaņem ne tikai no dzīvnieku, bet arī augu izcelsmes produktiem (pupām, riekstiem, dažiem graudaugiem), jo tas veicina dzīves ilguma palielināšanos. Novecošanas procesus var palēnināt pat tik nelielas izmaiņas kā vienkāršo ogļhidrātu un sarkanās gaļas daudzuma samazināšana ēdienkartē. Kā viena no ēdienkartēm, kas veicina dzīves ilguma palielināšanos, jau ilgu laiku tiek rekomendēta Vidusjūras diēta, tā pat ir iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Šī diēta iesaka lietot uzturā daudz zivju un jūras produktu, dārzeņus, nesaldus augļus, liesus piena produktus un kompleksos ogļhidrātus (pilngraudu miltu maizi un pastu).


Runājot par anti-age uzturu, jāmin arī šķiedrvielas. Es tās uzskatu par ļoti nozīmīgu uzturvielu, kas nereti nepelnīti aizmirsta. Lielākā daļa cilvēku neuzņem pietiekamu daudzumu šķiedrvielu (30–35 g diennaktī), lai gan tās pazemina risku saslimt ar dažu veidu ļaundabīgajiem audzējiem, uzlabo kardiometaboliskos rādītājus un labvēlīgi ietekmē mikrobioma sastāvu, kas savukārt krietni uzlabo ādas stāvokli. Ja uzturs nenodrošina jūs ar vajadzīgo šķiedrvielu daudzumu, palīdzēs attiecīgās piedevas, piemēram, psilliums (ceļtekas sēklu sēnalas, kas satur 80% šķiedrvielu).


Zinātnieki intensīvi pēta vitamīnus un bioloģiski aktīvās piedevas, kas palēnina novecošanas procesus un aktivizē jaunību. Tomēr pirms uztura bagātinātāju lietošanas jānoskaidro, vai un kādu mikroelementu trūkst jūsu organismā. To var viegli izdarīt nododot asins un dažādas citas analīzes. Ir svarīgi saprast, ka katram mikroelementam ir sava loma vecuma prevencijā, un galvenais ir pareizi noteikt un kompensēt to deficītu. Svarīgs faktors novecošanas procesu palēnināšanā ir normāls D vitamīna un omega-3 taukskābju līmenis, būtiski ir arī C, E, A un citi vitamīni ar antioksidantu iedarbību. Liela nozīme ir arī flavonīdiem (augu izcelsmes polifenoliem, kurus lielā daudzumā satur citrusaugļu miza, sīpoli, zaļā tēja, smiltsērkšķu ogas un šokolāde, kurā ir vairāk par 70% kakao) un senolītiķiem – vielām, kas palīdz organismam atbrīvoties no novecojušajām šūnām (tādi dabiski senolītiķi kā kvercetīns un fizetīns sastopami ogās, sarkanajos sīpolos, zaļajā tējā un citos produktos).




Cover foto: SEVIM ASLAN & DIETRICH HALEMEYER. Stils: HANNAH LUTTERBACH
Meikaps un matu sakārtojums: MARCO ALECCI with products by Chanel and Davines
Modele: SUYU / Modelwerk