Personības

ART INSIDER – Mary Muse

«Arī dīvainībās slēpjas skaistums»  

Bulgāru ilustratore Mary Muse jau divus gadus veiksmīgi ietērpj augsto modi rotaļīgās ilustrācijās. Tajās iemīļotie dizaineri, glancēto žurnālu vāki un pazīstami modeļi redzami pārspīlētos kontūru un krāsu kontrastos. Viņas stilu novērtējuši neskaitāmi modes grandi, to skaitā Vogue, L’Officiel, Gucci, Marc Jacobs un daudzi citi. Sarunā ar LIFE Miriana Metodieva paver krāšņo @maryymuse Instagram priekškaru.


Ikdienā neesi saistīta ar mākslas pasauli. Kā sākās tava aizraušanās ar ilustrāciju?

Ilustrācijām pievērsos 2020. gadā, kad viss bija slēgts un īsti nebija, ko darīt. Agrāk man māksla asociējās ar stresu, jo pasniedzējiem ir striktas tehniskās prasības un ļoti konkrēts redzējums par mākslas darbu tapšanu. Bet māksla taču ir tik dažāda! Kad sākās Covid-19, bija sajūta, ka nekas nenotiek tā, kā vajadzētu. Nolēmu šo sajūtu izmantot lietderīgi un radīt ilustrācijas, neņemot vērā nekādus noteikumus. Zīmēju tikai to un tā, kā gribēju. Tagad par to priecājos, jo esmu atradusi stilu, ko ļoti izbaudu.


Kādas vadlīnijas izveidoji saviem darbiem, atsacījusies no mākslas kanoniem?

Man galvenais ir kompozīcija, krāsas. Šiem elementiem jāveido vienots koptēls. Ļoti iedvesmojos no draq queens un viņu dramatiskajiem tēliem, gribēju sasniegt līdzīgu efektu. Manās ilustrācijās dominē ekstravaganti tēli, lielas acis un lūpas, kuplas skropstas, spilgtas krāsas. Pēc tā visa var viegli atpazīt manu rokrakstu. Nespēju iedomāties sevi jebkad ilustrējam ainavas.

Kas tevi iedvesmo kā mākslinieci?

Jo abstraktāks un sirreālāks cilvēka tēls, jo vairāk tas mani aizrauj. Man nav nekas pret skaistumu tā klasiskajā izpratnē, taču ļoti priecājos, ja savai auditorijai varu parādīt pasaules daudzveidību. Arī dīvainībās slēpjas skaistums.


Kāds ir tavs darba process?

Man ir savi rituāli, lai noskaņotos darbam. Noteikti jābūt kārtīgai videi, un nekad nestrādāju pie galda. Tad izvēlos mūziku, kas stilistiski atbilst noskaņojumam, un ļaujos iedvesmai. Darbs pie vienas ilustrācijas ilgst 30–40 minūtes – tieši tik, cik vajadzīgs, lai noklausītos mūzikas albumu.

Kurus albumus klausies visbiežāk?

Tie ir trīs. Pirmais ir japāņu un britu izcelsmes mūziķes Rīnas Savajamas Sawayama, otrs – Īva Tumora psihedēliskais eksperimentālās elektronikas albums Heaven to a Tortured Mind, un trešais ir Mailijas Sairusas Plastic Hearts.


Kāda ir tava spilgtākā pieredze modes ilustratores lomā?

Vogue Portugal divreiz pārpublicēja manus darbus savos sociālajos tīklos.


Viens no tiem ir neparasts gan žurnālam, gan tev pašai – gandrīz kaila modele ar ceptu olu sejas vietā.

Tieši tā! Šajā attēlā nevar redzēt modeles seju. Mana stilistika ir balstīta uz portretiem, tāpēc uztraucos, kā tas rezonēs ar citiem darbiem. Taču man tik ļoti patika, kā attēlā izskatījās ceptā ola, ka nolēmu pamēģināt. Ļoti priecājos, ka redaktori novērtēja manu redzējumu. Attēlā gandrīz nav apģērba, tā ir tāda minimālistiska modes/mākslas forma. Lai paustu ideju un radītu paliekošu iespaidu, ne vienmēr vajadzīgi grezni tērpi.

Un kuri modes mākslinieki uz tevi atstājuši paliekošu iespaidu?

Apbrīnoju visu, ko dara modes nams Schiaparelli. Bieži iedvesmojos no sīkām detaļām viņu dizainā un esmu izveidojusi vairākas ilustrācijas ar viņu rotaslietām. Tāpat sekoju līdzi Alexander McQueen, kas rada modi ar jaunām, neparastām idejām. Viņu tērpi pauž dziļāku domu, un tas pilnībā mainīja manu uztveri par modi.


Kā redzi modes ilustratora lomu mūsdienās?

Mana loma ir apvienot cilvēkus no dažādām jomām. Daži seko manam Instagram kontam, jo izbauda manu mākslas stilu, citi to dara tāpēc, ka aizraujas ar modi. Ilustrācijas ļauj uztvert modi jaunā gaismā. Tas ir citādi nekā redzēt apģērbu uz podija. Modes ilustrācija ir atšķirīga mākslas forma.


Kā tev izdodas balansēt uz nenopietnības un nopietnības robežas?

Tas ir ļoti sarežģīti. Jūtu spiedienu pārsteigt cilvēkus un pierādīt, ka manas tehniskās spējas ir pietiekamas, lai sauktu sevi par mākslinieci. Taču vienlaikus neuztveru to pārāk nopietni. Ilustrācija man ir kā ar apmaksāts hobijs, ar to nodarbojos tāpēc, ka gribu kaut ko pateikt. Esmu pati sev priekšniece un varu atļauties izmēģināt visu, ko vēlos.

Foto: @maryymuse