Skaistumam

SINTIJA ŠČUKINA. Kas sejai vajadzīgs ZIEMĀ

Sintia Schukina Skin Care SPA dibinātāja un vadītāja Sintija Ščukina dalās ar vērtīgu informāciju par ādas kopšanu aukstajā gadalaikā.

AGRESĪVAIS AUKSTUMS

Āda ļoti aktīvi reaģē uz sezonu maiņu. Vasarā tā ir pakļauta saules, jūrassāls, smilšu un karstuma agresīvajai iedarbībai, kas izraisa fotonovecošanos, pigmentāciju, mikrofloras izmaiņas, aknes veidošanos. Arī līdz ar rudens—ziemas sezonas iestāšanos āda cieš no dažādiem vides faktoriem, galvenokārt aukstuma.

Par reakciju uz aukstumu ādā atbild termoreceptori. Kad uz tiem iedarbojas aukstums, organisms sāk izstrādāt citokīnus, kas sašaurina asinsvadus, lai saglabātu siltumu. Pēc neilga brīža asinsvadi atkal paplašinās, lai novērstu apsaldēšanos. Vaigi kļūst sārti un skaisti, bet diemžēl ne visiem šis dabiskais process norit pareizi. Cilvēkiem ar jutīgu ādu, kuperozi un rozāciju ādas stāvoklis aukstajā gadalaikā ievērojami pasliktinās. Tāpēc šādiem klientiem iesaku izvēlēties līdzekļus asinsvadu sieniņu stiprināšanai.

Aukstuma ietekmē bieži parādās tādas nepatīkamas ādas reakcijas kā nieze un izsitumi. Stāvoklis var kļūt hronisks un izteikti apgrūtināt ikdienu. Profilakses nolūkos ieteicams izvēlēties līdzekļus, kas radīti ādas hidrolipīdu slāņa atjaunošanai un aizsardzībai.

MITRUMA TRŪKUMS UN ATTĪRĪŠANA

Rudenī un ziemā nereti nopriecājamies, ka nu mūs vairs nepiemeklēs vasarai raksturīgā ādas atūdeņošanās un nepatīkami velkošā sajūta, taču jāatceras, ka ādas sausumu var izraisīt arī nepietiekami mitrs gaiss telpās apkures sezonā.

Dabiskajam mitrināšanas faktoram NMF piemīt spēja saistīt ūdeni, saglabājot ādā mitrumu. Ja gaiss ir ļoti sauss, NMF molekulas nespēj pildīt savu funkciju, un āda kļūst sausa un lobās, rezultātā veidojas iekaisums. Šāds ādas stāvoklis var ne tikai radīt nepatīkamu velkošu sajūtu, bet arī aknes saasināšanos. Izvēloties ikdienas attīrošo līdzekli, jāraugās, lai tas būtu piemērots jūsu ādas tipam. Tam nevajadzētu saturēt spirtu un abrazīvas daļiņas. Pretējā gadījumā tiks bojāta ādas hidrolipīdu barjera — āda kļūs viegli ievainojama un jutīga pret aukstumu.

Skrubjus jeb tā dēvētos abrazīvos pīlingus var izmantot ne biežāk kā divas reizes nedēļā, bet, ja āda sausa, reizi divās nedēļās. Man ļoti patīk enzīmu pīlingi, īpaši šajā gadalaikā.

Vasarā āda ir dehidratēta, tās lipīdu slānis bojāts, bet pāreja no karsta laika uz aukstu ir papildu stress, kas mazina ādas imunitāti un rada mikrofloras izmaiņas. Tāpēc neiesaku ķerties pie ļoti intensīvām ādas atjaunošanas procedūrām vai kosmētikas ar ļoti aktīvu sastāvu uzreiz pēc aukstuma iestāšanās. Ķīmiskā pīlinga kurss, kuru parasti rekomendē sākt agrā rudenī, var sasniegt pretēju rezultātu gaidītajam.

Enzīmu pīlingi iedarbojas maigi un efektīvi. Tajos visbiežāk tiek izmantoti dabiskie augļu fermenti papaīns un bromelaīns, kas izšķīdina atmirušās šūnas, netraumējot dzīvās. Pēc enzīmu pīlinga āda izskatās veselīga un starojoša.

Maigās iedarbības dēļ enzīmu pīlingi ir lieliski piemēroti cilvēkiem ar jutīgu ādu, grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām. To lielākā priekšrocība ir drošums un saudzīga iedarbība. Šādi pīlingi der visu tipu ādai un arī tiem cilvēkiem, kuru āda ļoti aktīvi reaģē pat uz mazāko pieskārienu. Enzīmu pīlingus var lietot arī slimību novājinātas imūnsistēmas gadījumā. Pēc tam āda kļūst tīrāka, gaišāka un svaigāka. Vēl viens liels ieguvums: tie uzlabo kolagēna sintēzi, samazina grumbiņas, uzlabo ādas tekstūru un piešķir izteiktu starojumu.

Ja esmu pārliecināta, ka klienta āda spēs adekvāti reaģēt uz aktīvām atjaunojošām procedūrām un kosmētiku, ķeros pie ķīmiskajiem pīlingiem, IPL (intensive pulsed light) un retinola.

ENZĪMU PĪLINGS VAI ĶĪMISKAIS PĪLINGS?

Abu veidu pīlings ir lielisks un dod teicamus rezultātus, atšķiras tikai to iedarbības mehānisms. Enzīmu pīlings ir maigs, tas iedarbojas uz atmirušajām ādas šūnām, turpretī ķīmiskais pīlings — uz dzīvajām ādas šūnām, kontrolēti tās nodedzinot un izraisot ādā nepieciešamos šūnu reģenerācijas procesus.

Ķīmiskos pīlingus iedala virspusējos, vidējas iedarbība un dziļas iedarbības pīlingā. Piemērotais veids tiek izraudzīts atkarībā no indikācijām.

Ķīmiskie pīlingi sniedz ātru rezultātu. Šūnas aktīvi nolobās, kas savukārt aktivizē to dalīšanos. Āda atjaunojas, uzlabojas tās tekstūra un mitruma līmenis, izlīdzinās grumbiņas, samazinās hiperpigmentācija.

ĀDAS MITRINĀŠANA ZIEMĀ

Ik ziemu man uzdod vienu un to pašu jautājumu — vai aukstā laikā drīkst izmantot mitrinošu krēmu? Drīkst, un arī vajag, jo ziemā ādai izteikti trūkst mitruma, tā kļūst dehidratēta un iekaist. Vislabāk, ja krēms satur gan mitrinošas, gan barojošas, gan atjaunojošs vielas. Mitrinošs krēms jālieto 20—30 minūtes pirms došanās laukā, un ļoti aukstā laikā vēlams izmantot aizsargkrēmu uz keramīdu, E vitamīna, pantenola bāzes.

AIZSARDZĪBA PRET SPF UN ZILO GAISMU

Līdzekļi ar SPF nepieciešami ne tikai aktīvās saules sezonā, bet arī ziemā, jo arī tad uz ādu iedarbojas UVA stari, kas spēj iekļūt dziļākos tās slāņos. UVA stari bojā šūnu DNS, izraisa oksidatīvo stresu, iekaisuma procesus, hiperpigmentāciju un fotonovecošanos.

Arī zilā gaisma, kas staro no daudzām ikdienā izmantojamām ierīcēm, bez kurām mūsu dzīve vairs nav iedomājama, negatīvi iedarbojas uz ādu. Astoņas stundas ilga darbadiena pie datora ir pielīdzināma divām stundām atklātā saulē.

Lai pasargātu ādu no zilās gaismas, rekomendēju izvēlēties līdzekļus ar augstu antioksidantu koncentrāciju.

KOSMĒTIKAS IZVĒLE

Mainoties sezonai, jāmaina arī ādas kopšanas režīms, jo ādas stāvoklis un tās vajadzības atšķiras. Sausa āda var kļūt ļoti jutīga, normāla — sausāka, taukaina āda — mazāk taukaina, tās stāvoklis vairāk līdzināties normālai ādai. Ādas tips gan nemainās. Sausai ādai nepieciešami kosmētiskie līdzekļi, kas atjauno tās hidrolipīdu barjeru, novērš iekaisuma procesus. Ziemā sausa āda kļūst vēl sausāka, tāpēc iesaku lietot kopjošos krēmus divas reizes biežāk nekā vasarā.

Taukainai ādai mitrinoša gela vietā labāk lietot emulsijas tipa līdzekli normālai ādai. Ja āda normāla, ziemā vajadzētu izvēlēties mitrinošu krēmu sausai ādai — tie satur vairāk lipīdu un spēj nodrošināt nepieciešamo mitrināšanu, aizsardzību un atjaunošanu.

Šajā sezonā taukaina āda var kļūt sausāka, iespējama arī aknes saasināšanās. Tauku dziedzeri var sākt strādāt aktīvāk un izdalīt vairāk sebuma, cenšoties pasargāt ādu no agresīvās aukstuma iedarbības. Tāpēc cilvēkiem ar taukainu ādu rekomendēju pievērst vairāk uzmanības attīrīšanai, lietot līdzekļus uz skābju bāzes un mitrinošu krēmu.

Mans ieteikums visiem — kopā ar speciālistu izvērtēt ādas kopšanas režīmu un izveidot plānu rudens—ziemas sezonai.